syndrom dda
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 23 marca 2012 12:00

Osoby z syndromem Dorosłego Dziecka Alkoholików muszą przede wszystkim nauczyć się kochać samego siebie i stać się samemu dla siebie kochającym rodzicem. Osoba cierpiąca na ten syndrom musi przyznać się przed sobą do swoich lęków i zahamowań, które chowa we wnętrzu oraz uwolnić się od wstydu i strachu. Urazy z dzieciństwa trzeba nazwać, przyznać się do nich.

Fachowa pomoc

Dorosłym Dzieciom Alkoholików proponuje się leczenie obejmujące następujące etapy: terapię grupową (pomoc psychologiczna), terapię indywidualną (pomoc psychologiczna) oraz uczestnictwo w mitingach DDA (samopomocowe grupy wsparcia).

Terapia grupowa ma na celu pomóc w rozliczeniu się osoby z syndromem DDA z koszmarami z dzieciństwa. Podczas terapii uczestnicy starają się dotrzeć do emocji, które często chowają w sobie, a które rzutują na ich funkcjonowanie - zarówno na własny stosunek do siebie, jak i na życie w społeczeństwie. W efekcie powoduje to zmianę w zachowaniu pacjenta, który nie musi już tak wiele sił poświęcać na to, żeby tłumić trudne dla niego uczucia. Terapia zaczyna się od zajęcia się opisem tego, co się działo w domu u poszczególnych pacjentów. Opowiedzenie o własnych doświadczeniach oraz przyjrzenie się temu, jak było u innych, pomaga pokonać barierę milczenia.

Terapia indywidualna pozwala skupić się na tym co teraz konkretnie boli lub zawadza w życiu, w celu dokonania konstruktywnych zmian w sobie oraz swoim zachowaniu. Dzięki spotkaniu z terapeutą w cztery oczy pacjent otrzymuje zindywidualizowaną informację zwrotną. Często w końcu słyszy to co chciał, potrzebował usłyszeć. Oprócz tego specjalista podsuwa rozmówcy różnego rodzaju narzędzia, które pomagają mu w radzeniu sobie z wyzwaniami dnia codziennego.

Mitingi DDA to spotkania grup wsparcia dla osób z tym samym problemem pochodzenia z rodziny alkoholowej. Spotkania opierają się na programie 12 kroków.

Plan „Tylko dzisiaj”

DDA, aby czuć się zdrowe i spełnione muszą odkryć swoją prawdziwą tożsamość oraz zaaprobować i pokochać siebie. Jeżeli w zachowaniu danej osoby są rzeczy, które utrudniają funkcjonowanie – dobrze pokonywać je robiąc plan na następny dzień. Na przykład, jeżeli jest to nadmierna złość – zaplanować, by następny dzień był dniem bez złości, jeśli nadmierna nieśmiałość – zrobić plany zmierzające do jej pokonania choćby przez jeden dzień. 24 godzinny plan nazwany: „tylko dzisiaj” pochodzi z wspólnot AA i bierze się z pomysłu by przez następne 24 godziny dobrze przeżyć swoje życie. Postanowienia z tego programu brzmią:

  • Tylko dzisiaj postaram się przeżyć dobrze ten jeden dzień i nie będę próbował rozwiązać od razu wszystkich moich życiowych problemów.

  • Mogę w ciągu tych 24 godzin robić coś, co przeraziłoby mnie, gdybym musiał zajmować się tym przez resztę życia.

  • Tylko dzisiaj będę szczęśliwy.

  • Tylko dzisiaj dostosuję się do okoliczności zamiast próbować dostosować je do moich potrzeb. Przyjmę to, co mi da los.

  • Tylko dzisiaj nie będę krytykował, nikogo oskarżał, nikogo ustawiał.

  • Tylko dzisiaj będę miał program. Być może nie będę się stosował do wszystkich jego zasad, ale będę go miał.

  • Tylko dzisiaj ochronię siebie przed dwiema chorobami: pośpiechem i niezdecydowaniem.

  • Tylko dzisiaj znajdę dla siebie spokojne pół godziny, aby się zrelaksować. W tym czasie spróbuję się przyjrzeć mojemu życiu z lepszej perspektywy.

  • Tylko dzisiaj nie będę się bał i będę cieszył się tym co mam.

Emocjonalne problemy Dorosłych Dzieci Alkoholików może pomóc rozwiązać świadomość mocy kształtowania swojego życia w dowolny sposób. Oczywiście pozytywny. Świadomość prawa do szczęścia, prawa do wyrażania siebie i otaczania takimi ludźmi, jakich lubimy i szanujemy to jeden z podstawowych kroków.

Poprawiony: wtorek, 27 marca 2012 09:38
  Joomla themes free, business web host.

Program 12 kroków

Program 12 kroków, czyli jak wyjść na prostą. Oto lista 12 zaleceń dla osoby z syndromem DDA.

Czytaj dalej

Mocne strony DDA

Inne spojrzenie na problem DDA.

Czytaj dalej